Flygglädje sedan 1966
Planerna för PFKs flygplansköp fortskrider och vi hoppas på att kunna hämta maskinen i Finland inom 2-3 veckor.
När affären gjordes upp i maj hade vi hoppats på att maskinen skulle vara klar innan midsommar. På grund av lång leveranstid av delar och dessutom leverans av fel delar har färdigställandet dragit ut på tiden.
Flygplanet har varit delvis nedmonterat i tre år efter det att motorn flugits ut till max gångtid. För att förenkla förvaring har vingarna och kroppen förvarats på olika platser. Det jobb som nu säljarna gör är att sätta ihop flygplanet igen samt montera en begagnad motor med en total gångtid på 900 timmar. I samband med motorbytet monteras också ett nytt oljefilter av spin-on typ och det är slangar och anslutningar till detta som tagit tid att ordna fram. Fördelen med det nya filtret är enklare oljebyte och dessutom 50 timmar mellan byten istället för 25 timmar som orginalet har.
Efter att flygplanet är igångsatt igen ska också säljarna flyga 10 timmar för att säkerställa att allt är i sin ordning.
Mer information kommer så fort vi vet när vi kan hämta flygplanet. Inflygning på flygplanet och sporre kommer att kunna göras på plats i Långnäs.